استارتاپ چیست؟

با سلام و احترام خدمت دوستان عزیز، در این مقاله به مقوله استارتاپ و مولفه‌های آن پرداختیم.

تعریف استارتاپ (Startup)

استارتاپ سازمانی موقتی است که برای این تشکیل می‌شه که یک مدل کسب و کاری رو ارائه بده و دارای سه ویژگی رشد سریع، تکرارپذیر و مقیاس‌پذیره.

رشد سریع: یعنی بصورت هفتگی 5 الی 7 درصد رشد پیدا کنه.

تکرارپذیر: یعنی یک محصول رو به تعداد نامحدودی بفروشه.

مقیاس‌پذیر: یعنی هر چقدر جا داشته باشه می‌تونه بزرگ بشه.

استارتاپ

به بیان دیگر، معمولاً به شرکت‌های نوپایی که در ابتدای کار خیلی ابهام دارند دچار عدم قطعیت هستند و در اکثر مواقع مدل کسب و کارشون رو نمی‌دونند و دنبال پیدا کردن مدل کسب و کارشون هستند و حتی گاهی نمی‌دونند محصولشون چیه و به چه صورتی می‌خوان اون رو بفروشند و به مرور این مسیر رو طی می‌کنند استارتاپ می‌گویند.

استارتاپ

استارتاپ‌ها معمولاً حول ایده‌های نوآورانه بنا می‌شن و در واقع فرد یا افرادی خوش‌فکر با ایده‌های نو در جستجوی روش‌هایی برای کسب درآمد از اون ایده و تولید انبوه محصولات یا خدمات مبتنی بر اون ایده هستند.

استارتاپ‌ها را می‌توان کسب و کارهای نوپا نامید ولی هر کسب و کار نوپایی لزوماً استارتاپ نیست.

تفاوت استارتاپ با کارآفرینی

کارآفرینی به معنای راه‌اندازی یک کسب و کار و اجرایی ساختن آن و در نهایت کسب درآمد از آن است. اما استارتاپ یعنی شما یک کسب و کار رو از ریشه شروع کرده و به درآمدهای خیلی بالا برسونید.

استارتاپ

به‌عنوان مثال اگر یک مجموعه خیاطی وجود داشته باشه و شما برید امتیاز اون مجموعه رو بخرید و به درآمد برسید شما یک کارآفرین هستید. اما اگر اون مجموعه رو از صفر خودتون با یک ایده متفاوت طوری اجرا کنید که در  کسب و کارهای دیگر کاملاً متفاوت به نظر برسه و به درآمد خیلی بالایی دست پیدا کنید و این درآمد به‌طور مداوم رشد کنه اون رو استارتاپ می‌نامند.

تفاوت استارتاپ با کسب و کارهای کوچک

اغلب مردم فکر می‌کنند استارتاپ‌ها و کسب و کارهای کوچک یکی هستند ولی در واقعیت کاملاً با هم تفاوت دارند. در عین حال دارای شباهت‌هایی نیز هستند.

یک کسب و کار کوچک همانند یک بستنی‌فروشی یا کافی‌شاپ در محله شماست که تعداد کمی کارمند داره. قاعدتاً این کسب و کار کم‌هزینه بوده و درآمد کمی هم داره و مطمئناً برنامه‌ای برای تبدیل شدن به یک شرکت بزرگ هم نداره.

بسیاری از کسب و کارهای کوچک به‌عنوان یک فروشنده مستقل عمل می‌کنند و فکر ایجاد یک شرکت رو هم ندارند. چنین کسب و کارهای کم‌ریسک و با درآمدی کم قصد دارند برای سال‌ها کار خودشون رو ادامه بدن و به ندرت پیش میاد که این نوع کسب و کارها به مجموعه‌ای بزرگ‌تر تبدیل بشن.

پیشنهاد میدم این مقاله رو هم بخونید  بوم مدل کسب و کار

استارتاپ

استارتاپ‌ها هم کوچک هستند ولی رویاهای بزرگتری دارند. انگیزه استارتاپ‌ها پول، شهرت و موفقیته. فرق اساسی استارتاپ‌ها و کسب و کارهای کوچک در نوع تفکرشونه. استارتاپ‌ها بیشتر تمایل دارند که مشهور و شناخته بشن. چیزی که می‌تونه به یک موفقیت بزرگ تبدیل بشه ولی ممکنه خیلی راحت هم شکست بخوره.

در استارتاپ‌ها، مهم بلندپروازی، وقف کردن برای کار، رویا و رسیدن به نهایته. استارتاپ وقتی شکل می‌گیره با تمام وجود نمی‌ذاره کوچک بمونه. استارتاپ‌ها برای بزرگ بودن درست می‌شن. در واقع یا باید بزرگ باشند و یا از بین بروند.

استارتاپ‌ها می‌خوان دنیا رو تغییر بدن ولی کسب و کارهای کوچک تمایل دارن که کوچک، با ثبات و سودده باشند.

استارتاپ در ایران

در اکوسیستم استارتاپی بازیگرانی چون بنیان‌گذاران استارتاپ‌ها، دولت و قانون‌گذاران، دانشگاه‌ها رسانه‌ها و نظایر اون وجود دارند. می‌تونیم آغاز جنبش استارتاپی ایران رو سال 1391 بدونیم بطوریکه همه سعی کردند در این فضا باشند و کمک کنند. در حال حاضر رویدادهای مختلفی در سراسر ایران در رابطه با استارتاپ‌ها داره برگزار می‌شه.

نقش ایده در استارتاپ‌ها

اساس کار یک استارتاپ از ایده شروع می‌شه. ایده حضور فیزیکی نداره و اون رو نمی‌تونید ببینید مگر در درونتون. ایده تا زمانی که در ذهن ماست به هیچ دردی نمی‌خوره. ایده رو باید بیان کرد. چرا که قصد فروش اون رو به مردم داریم.

استارتاپ

متفاوت فکر کنید

اگر مثل دیگران فکر می‌کنید همون کاری رو خواهید کرد که دیگران انجام می‌دن. اگر متفاوت باشین می‌تونین موفق باشین وگرنه در همین موقعیتی که هستید می‌مونید.

اشتراک‌گذاری ایده

ایده‌ها باید به اشتراک گذاشته بشن تا ما به راحتی بتونیم ایده‌مون رو پیاده‌سازی کنیم. ما یک هدف رو دیدیم ولی ممکنه افراد دیگه از جنبه‌های متفاوت‌تری به اون نگاه کرده باشند.

مشکل اساسی که اینجا وجود داره عدم اعتماد هست. یعنی ما می‌ترسیم ایده‌مون رو عنوان کنیم و نفر دیگه‌ای اون ایده رو استفاده کنه. معمولاً با عنوان کردن ایده، نظرات منفی بسوی شما میاد و هیچکس ایده شما رو دنبال نخواهد کرد. همونطور که شما ایده دیگران رو دنبال نمی‌کنید.

استارتاپ

مطرح کردن ایده باعث پخته شدنش می‌شه و جنبه‌هایی برای شما شفاف خواهد شد که قبلاً نبوده. اگر ایده رو به اشتراک بگذارید می‌تونید از دید دیگران ببینید که مشتری چه می‌خواهد. ایده زمانی خوبه که مطابق با نیاز مشتری باشه یعنی مشتری حاضر باشه بابت اون پول بده.

پیشنهاد میدم این مقاله رو هم بخونید  نرم افزارهای کسب و کار آنلاین

اجرایی کردن ایده

برنده بازی در واقع کسی است که ایده خودش رو اجرا کنه. در واقع اجرای ایده بسیار مهمتر از خود ایده است. گاهی اوقات یک ایده بعد از گذشت چندین ماه و گرفتن بازخورد از مخاطب تغییر پیدا می‌کنه و در نهایت از شکل اولیه خودش به کلی خارج میشه. ممکنه که یک ایده در دنیای واقعی شکل دیگه‌ای به خودش بگیره.

کسانی که در دنیای واقعی می‌تونند مسائل حل نشده رو پیدا کنند بهترین ایده‌پردازها هستند.

کار تیمی

همبستگی تیمی مولفه دیگه‌ای است که بسیار اهمیت داره. در تیم‌سازی باید ضمیری به نام «من» وجود نداشته باشه. تیم یک هدف داره. همه‌شون می‌دونند هدف چی هست و به همدیگه انرژی و انگیزه میدن. وقتی که کسی نمی‌تونه کاری رو انجام بده دیگران بهش کمک می‌کنند و سینرژی حاصل، نتیجه مثبت و تحول میاره.

استارتاپ

همینطور این تیم هست که بر حسب نیاز باید تغییراتی در ایده اولیه ایجاد کنه. از طرفی چون مسیر استارتاپ مسیر چندان ساده‌ای نیست این تیم هست که در تمامی لحظات پای سختی‌ها خواهد ایستاد تا به نتیجه برسه. باید هدف و چشم‌انداز به‌طور کاملاً دقیق برای تیم مشخص بشه تا بعدا تیم دچار مشکل نشه.

مدل کسب و کار

بعد از اینکه تمام این کارها انجام شد همانطور که در تعریف استارتاپ اشاره کردیم باید مدل کسب و کار یا بوم کسب و کارتون رو شکل بدید. در بوم کسب و کار ابتدا باید پیدا کنید که چه ارزشی رو می‌خواین به مردم بدین. چه خدمت یا محصولی رو می‌خواین ارائه کنید. این محصول با محصولات مشابه چه فرقی داره؟ این محصول یا خدمت رو می‌خواین به چه کسانی ارائه کنید؟ مشتری یا بازار هدف شما کیست که بعضاً می‌تونه متغیر باشه. به‌عنوان مثال یک کرم صورت مخصوص بانوان مسن را نمی‌توان در مدارس تبلیغ کرد. بعد از اون، نوبت تعیین نوع ارتباط با مشتری و کانال ارتباطی است که باید مشخص بشه.

استارتاپ

در ادامه مشخص می‌کنید که چه فعالیت‌هایی رو باید انجام بدین. چه افرادی رو باید در کنار کارتون داشته باشین. چه شرکای کلیدی رو می‌تونین به‌کار بگیرین. شرکای کلیدی رو کجا می‌تونید شناسایی کنید و سپس مشخص کنید که درآمدتون از کدوم قسمته و هزینه‌هاتون چیه.

استارتاپ

بوم مدل کسب و کار از ۹ مولفه تشکیل شده که در مقالات بعدی بیشتر راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

 

اگر الان وقت مطالعه مقاله را ندارید نسخه pdf را از اینجا دانلود کنید.

درباره نویسنده

متخصص بازاریابی اینترنتی و علاقه مند به کسب و کارهای آنلاین آماده ام تا رسیدن به قله های موفقیت در کنار شما دوستان عزیز باشم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد تخفیف 30 درصدی برای تهیه محصول بازاریابی با اینستاگرام
جزو اولین نفراتی باشید که از این پیشنهاد ویژه استفاده می کند.
کد تخفیف 30sh
ایمیل شما نزد ما کاملا محفوظ است.
ARE YOU READY? GET IT NOW!
بیش از ده ویدﺋوی آموزشی راه اندازی کسب و کار اینترنتی
پیشنهادهای ویژه این محصول به مدت محدود می باشد
جزو اولین نفراتی باشید که از این دو پیشنهاد ویژه بهره مند می شوند.
همین حالا رایگان این محصول را دریافت می کنم